اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

چهارشنبه 14 مرداد 1388

آیا هاشمی هم مردود شده است؟!

   نوشته شده توسط: محمد مهدی پوینده    نوع مطلب :سیاسی ،رسانه ،

بنام خداوند بخشنده‌ی مهربان

آیا هاشمی هم مردود شده است؟!

مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ حكم ریاست جمهوری دوره‌ی دهم با برشمردن پیام‌ها و تجربه‌های انتخابات ریاست جمهوری، به «امتحان عظیم» انتخابات دهم اشاره فرمودند و با تأثر، از مردود شدن برخی خواص در این امتحان خبر دادند! با توجه به جایگاه رفیع ولایت فقیه و نیز شخصیت فرزانه، تیزبین و مدبر رهبر معظم انقلاب لازم است در فرمایشات معظم له تأمل بیشتری كرد و ضمن شناسایی نخبگان سیاسی و جریان‌های مردود شده، مسیر صحیح حرکت جهت نیل به اهداف انقلاب اسلامی را از انحرافات و كج‌روی‌ها تشخیص داد.

شاید اشاره ظریف ایشان به «مسجد ضرار» نیز از همین روی باشد كه مردم و نخبگان، هوشیارانه مسیر حقیقی اسلام و انقلاب را از چهره‌هایی كه در هر رنگ و لباسی و با ادعای طرفداری انقلاب و مردم بر علیه آنان فعالیت و اقدام می‌كنند، تمیز دهند تا مانع از تفرقه و پراكندگی ملت مسلمان شوند. خصوصا اینكه عده‌ای در جریان تبلیغات انتخابات اخیر و وقایع بعد از انتخابات، با سوءاستفاده از نمادهای دینی و انتساب خود به حضرت روح الله(قدس سره) و با بكار بردن شعارهای «الله اكبر» و «یا حسین» سعی در مقدس‌نمایی داشتند و متأسفانه در همین پوشش به آتش زدن مسجدها و اماكن عمومی، چادر از سر كشیدن‌ها و تجاوز به مال و ناموس افراد پرداختند در حالی‌كه نظریه‌پردازان و كارگردانان پشت صحنه‌ی این وقایع ناگوار در محافل پشت پرده (یا همان مسجد ضرار) مشغول طرح‌ریزی، سازماندهی و پشتیبانی عناصر حاضر در صحنه بودند.

بدیهی است کسانی که رأی اكثریت قاطع مردم به مبارزه با فقر و فساد و تبعیض و اشرافی‌گری را برنتافتند و پس از انتخابات با لجاجت به ساز و کارهای قانونی تمکین نکرده و با صدور بیانیه‌های پیاپی مردم را به ایستادگی در برابر قانون تشویق کردند و با ملتهب كردن فضای عمومی جامعه و تشویش اذهان مردم، حوادث ناخوشایند بعد از انتخابات را رقم زدند در امتحان بزرگ انتخابات مردود شدند.

بدین ترتیب باید میرحسین موسوی و مهدی كروبی را از مردودی‌های آزمون انتخابات دانست اما سؤال اصلی كه ذهن و توجه نگارنده را به خود مشغول كرده چیز دیگری است. این «خواص» كه مردود شدن آنها موجب تأثر و آزردگی خاطر مبارك رهبر عظیم الشأن انقلاب شده است چه كسی یا كسانی هستند؟! و مهمتر این‌كه چه چیزی باعث مردود شدن این «خواص» شده است؟! اهمیت موضوع زمانی مشخص‌تر می‌شود كه به یاد بیاوریم معظم له در سالروز عید مبعث در تاریخ 29/4/88 فرمودند: «نخبگان سر جلسه‏ى امتحانند؛ امتحان عظیمى است. در این امتحان، مردود شدن، رفوزه شدن، فقط این نیست كه ما یك سال عقب بیفتیم؛ سقوط است»!! آیا تأثر آنگونه‌ی رهبر معظم انقلاب، در بین شخصیت‌های سیاسی و خواصی كه در قضایای قبل و بعد از انتخابات نقش‌آفرینی كردند، جز برای آقای هاشمی متصور است؟!

برای فهم درستی یا نادرستی این تصور، معیاری بهتر از فرمایشات و رهنمودهای مقام عظمای ولایت موجود نیست.

1ـ فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره‌ی لزوم اعلام صریح شخصیت‌ها در حمایت از نظام و موضع‌گیری‌های هوشیارانه:

مقام معظم رهبری در دیدار نمایندگان مسئولان اجرائی، نظارتی و کمیسیون تبلیغات انتخابات در تاریخ ۱۳۸۸/۰۳/۲۶ فرمودند: « من معتقدم همه‏ى ما وظیفه داریم این را پاسدارى كنیم. یعنى این اتحاد ملى را در گفتن و اعلام صریحِ حمایت از نظام اسلامى را دست‏كم نگیریم؛ این چیز بسیار مهمى است ... همه باید در مقابل این خرابكارى‏ها بایستند، اعلام موضع كنند. همه بایستى بگویند ... همه باید در مقابل او صریح موضع بگیرند. صریح موضع بگیرند، روشن كنند كه این خواستِ آنها نیست.»

همچنین ایشان در خطبه‌های نماز جمعه در تاریخ 29/3/88 خطاب به سیاسیون و گردانندگان جریانات فرمودند: «همه‏ى ما وظیفه داریم كه در این مرحله‏ى تاریخى هوشیار باشیم، دقیق باشیم، مواظب باشیم اشتباه نكنیم ... آن كسانى كه به یك نحوى یك نوع مرجعیتى در افكار مردم دارند؛ از این سیاسیون و رؤساى احزاب و كارگردانان جریانات سیاسى، و یك عده‏اى از اینها حرف‏شنوى دارند، اینها خیلى باید مراقب رفتار خودشان باشند؛ خیلى باید مراقب گفتار خودشان باشند»

ایشان در سالروز مبعث پیامبر اعظم(ص) نیز فرمودند: «خطاب ما به نخبگان است. آحاد ملت هم هوشیارند؛ نخبگان ما هوشیار باشند. نخبگان بدانند هر حرفى، هر اقدامى، هر تحلیلى كه به آنها كمك بكند، این حركت در مسیر خلاف ملت است. همه‏‌ى ما خیلى باید مراقب باشیم؛ مراقب حرف زدن، مراقب موضع‏گیرى كردن، مراقب گفتن‏ها، مراقب نگفتن‏ها. یك چیزهائى را باید گفت؛ اگر نگفتیم، به آن وظیفه عمل نكرده‏ایم. یك چیزهائى را باید بر زبان نیاورد، باید نگفت؛ اگر گفتیم، برخلاف وظیفه عمل كرده‏ایم ... خودمان را فریب ندهیم؛ بفهمیم چه كار می‌كنیم؛ بفهمیم چه می‌گوئیم؛ چه حركتى می‌كنیم.»

2ـ فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره‌ی برائت جستن سران و شخصیت‌ها از اقدامات غیرقانونی و خرابكارانه:

مقام معظم رهبری در تاریخ 26/3/88 فرمودند: «همه باید در مقابل این خرابكارى‏ها بایستند، اعلام موضع كنند. همه بایستى بگویند ... این تخریب‌هائى كه انجام می‌گیرد، این كارهاى زشتى كه انجام می‌گیرد، بعضاً جنایاتى كه واقع می‌شود، مربوط به هیچكدام از این اطراف قضیه نیست؛ این مربوط به مردم نیست، مربوط به نامزدها نیست؛ مربوط به خرابكارهاست، مربوط به اخلالگرهاست ... آنها امنیت كشور را و آرامش كشور را هدف گرفته‏اند و میخواهند این را از بین ببرند. هیچكس نباید به این تشنج‏آفرینى و اغتشاش‏آفرینى كمك كند و همه باید در مقابل او صریح موضع بگیرند. صریح موضع بگیرند، روشن كنند كه این خواستِ آنها نیست.»

همچنین ایشان در تاریخ 29/4/88 فرمودند: «پیغمبر خود عامل بود؛ و مؤمنون هم دنبال سر پیغمبر، مردم هم به عمل او نگاه می‌كنند، راه را پیدا می‌كنند. و نقش بزرگان جامعه، نقش رهبران جامعه، نقش نخبگان جامعه این است. به حرف نباید اكتفا كنیم ... هر كسى امروز جامعه را به سمت اغتشاش و ناامنى سوق بدهد، از نظر عامه‏‌ى ملت ایران انسان منفورى است؛ هر كه می‌خواهد باشد. هر هدفى را كه این ملت بخواهد به آن برسد، در سایه‏ى آرامش و امنیت خواهد رسید ... به هم زدن امنیت یك ملت بزرگترین گناهى است كه ممكن است كسى مرتكب بشود

3ـ فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره‌ی اعتماد متقابل بین مردم و نظام:

رهبر فرزانه‌ی انقلاب در تاریخ 12/5/88 می‌فرمایند: «یك پیام دیگر این انتخابات و این حضور عظیم مردمى، وجود اعتماد متقابل میان نظام اسلامى و مردم است ... این، نشانه‏ى اعتماد به نفس نظام است و نشانه‏ى این است كه نظام اسلامى به مردم خود اعتماد دارد. متقابلاً مردم هم به نظام اعتماد كردند، آمدند آراء خودشان را در صندوق‌ها ریختند. اگر اعتماد به نظام نباشد، این توجه مردمى، این اقبال مردمى، وجود نخواهد داشت. این كسانى كه دم از بى‏اعتمادى مردم میزنند اگر این سخن از روى غرض نباشد، از روى غفلت است»

4ـ فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره‌ی تمكین به قانون و برخورد با خرابكاران:

معظم له در تاریخ 29/3/88 فرمودند: «قانون، فصل‏الخطاب است؛ قانون را فصل‏الخطاب بدانید.» و در تاریخ 12/5/88 نیز صراحتا فرمودند :«آسیب‏زنندگان باید شناسائى بشوند، مورد مؤاخذه قرار بگیرند؛ هر كى‏ باشند.»

به نظر می‌رسد سكوت آقای هاشمی در قبال حوادث و اغتشاشات صورت گرفته بعد از اعلام نتایج انتخابات و عدم اعلام حمایت ایشان از نظام و قانون اساسی در فاصله‌ی زمانی یك ماهه‌ی پس از برگزاری انتخابات غفلت از وظیفه‌ی شرعی، ملی و قانونی‌شان بوده است خصوصا این‌كه در خطبه‌های نماز جمعه‌ی 26 تیرماه نیز كمترین اشاره‌ای به بیانات رهبری و اعلام حمایت از ایشان نداشتند. آقای هاشمی حتی نسبت به بیانات رهبری در خطبه‌های نماز جمعه در خصوص تأیید سوابق ایشان بی‌تفاوت بودند و كوچكترین عكس‌العمل رسمی و غیر رسمی را برای تشكر از این تأییدات بی‌سابقه از خود بروز ندادند!

همچنین انتظار مردم این بود كه آقای هاشمی خانواده‌ی خود را از اقدامات غیرقانونی پس از انتخابات برحذر دارند و در صورت ادامه‌ی فعالیت‌های غیرقانونی‌شان، از آنها حمایت نكرده و برائت جوید كه متأسفانه این چنین نشد و آقای هاشمی حفظ فرزندان و خانواده‌ی خود را بر حفظ نظام و انقلاب ترجیح داد و بی‌تفاوتی ایشان در خصوص فعالیت‌های فرزندانشان در ماجراسازی‌های قبل و بعد از انتخابات موجب شد تا خانواده‌ی ایشان با سوء استفاده از موقعیت پدر خود نقشی تأثیرگذار در وقایع پس از انتخابات ایفا نمایند و اطمینان‌خاطر داشته باشند كه حمایت‌های پدر مانع از برخورد قانونی دستگاه قضایی با آنها خواهد شد!

به علاوه آقای هاشمی در خطبه‌های نماز جمعه خواستار آزادی بی قید و شرط آشوبگران شدند و حتی حاضر نشدند كه نام آشوبگر یا اغتشاشگر را برای این متخلفان بكار ببرند و ادعا كردند: «مساله مهم ما این است که آن اعتمادی که مردم را با آن وسعت وارد میدان کرد و امروز یک مقدار مخدوش شده ما این اعتماد را برگردانیم و این هدف مقدس ما باید باشد و این اعتماد باید برگردد» در حالی‌كه مقام عظمای ولایت با مدعیان وجود بی‌اعتمادی بین مردم و نظام به شدت برخورد می‌كنند و آنان را غرض‌ورز یا غافل می‌دانند!

اكنون این سؤال جدی مطرح است كه آیا آقای هاشمی در آزمون انتخابات دهم مردود شده است؟! آیا این تصور كه سوابق آقای هاشمی و شناخت رهبر معظم انقلاب از وی موجب تأثر رهبری از عملكرد آقای هاشمی شده است صحیح است؟ براستی چرا آقای هاشمی در مقابل مردم و نظام، اینگونه از خود هزینه كرده است؟! آیا آقای هاشمی در سال‌های آتی در زمره «مخالفان عصبانى و زخم‏خورده» قرار خواهد گرفت یا باید وی را در شمار «منتقدان» مورد «محاسبه» قرار داد؟

آیا آقای هاشمی فرصت‌های از دست رفته در انتخابات اخیر را جبران خواهد كرد؟! آیا زمان آن نرسیده است كه فردی كه در چند انتخابات با عدم اقبال مردم مواجه شده و فاقد مقبولیت عمومی است آبرومندانه از عرصه‌ی سیاسی كشور كناره‌گیری كند؟!

والعاقبه للمتقین

محمد مهدی پوینده

.

.


برچسب ها: انتخابات ریاست جمهوری ،

دنبالک ها: همین مطلب در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) ، همین مطلب در پایگاه رهوا ، همین مطلب در پایگاه نهال ایران ، همین مطلب در استقامت ، همین مطلب در نیوزپرس ، همین مطلب در قلم پرس ، همین مطلب در اصولگرا ، همین مطلب در هم‌اندیشی ، همین مطلب در صدای شیعه ، همین مطلب در خرد نیوز ، همین مطلب در برتر نیوز ، همین مطلب در رسانه ، همین مطلب در نشریه پرتوی سخن ، همین مطلب در پویا نیوز ، همین مطلب در بصیرت ، همین مطلب در ابابیل ،

   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic