اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

یکشنبه 6 بهمن 1387

پیروزی حماس در جنگ 22 روزه فقط یك ادعا نیست!

   نوشته شده توسط: محمد مهدی پوینده    نوع مطلب :سیاسی ،فلسطین ،

 بنام خداوند جان و خرد

پیروزی حماس در جنگ 22 روزه فقط یك ادعا نیست!

 

یكی از مخاطبین محترم «عصر انتظار» نظری درباره پست قبلی ارسال كرده بود و بدون ارائه دلایل قانع كننده، پیروزی حماس را زیر سؤال برده بود. اینجانب نیز در انتهای نظر ایشان پاسخ مختصری نوشتم و البته گفتم كه در یادداشتی به طور مفصل پاسخ خواهم داد و اینك به وعده خود عمل كرده و متن زیر را به حضور دوستان و مخاطبین عزیز ارائه می‌كنم. همچنین از همه‌ی دوستانی كه در بحث شركت كرده بودند سپاسگزارم.

 

در ابتدا از صمیم قلب عرض می‌كنم كه «پیروزی حقیقی نابودی اسرائیل و محو اسرائیل از صحنه روزگار می‌باشد.» ولی علیرغم اینكه این غده‌ی سرطانی همچنان در فلسطین موجود است اما شكست این رژیم جعلی در نابودی حماس و اشغال نوار غزه یك پیروزی بزرگ و مقدمه‌ای بر حذف این ولد نامشروع از عرصه‌ی گیتی می‌باشد.

به منظور تعیین طرف پیروز و جبهه شكست خورده در جنگ اخیر باید اهداف مهاجم و توان نظامی، سیاسی و اقتصادی طرفین درگیر را مورد بررسی قرار داد.

 

بررسی اهداف رژیم اشغالگر قدس از حمله به نوار غزه و میزان موفقیت در دستیابی به این اهداف

مهمترین سؤالی كه مطرح است هدف اسرائیل از حمله به غزه می‌باشد! همانطور كه سید حسن نصرالله(حفظه الله تعالی) گفته بود دلایل حمله رسما اعلام نشد تا قضاوت درباره نتایج آن به راحتی امكان‌پذیر نباشد! هرچند سران تل‌آویو دلایل حمله به نوار غزه را به طور رسمی بیان نكردند، اما ادعاهای قبلی آنها و سخنرانی‌های آنان در كشاكش نبرد 22 روزه، چندین هدف را برای این حمله ترسیم می‌كند، اهدافی که به وضوح با شکست مواجه شد:

 

1ـ نابودی حماس و خارج کردن کنترل غزه از دست این جنبش یک از اصلی ترین اهداف این حمله تلقی می شد.

نابودی حماس و از بین بردن سران آن، یکی از مهمترین اهداف حمله عنوان شده بود که علی رغم حضور دائمی اسماعیل هنیه نخست وزیر فلسطین و اعضای اصلی کابینه او، این جنبش تا آخرین لحظات به اداره امور جاری غزه علاوه بر اداره موفق جنگ نامنظم با ارتش رژیم صهیونیستی ادامه داد.

لازم به ذكر است از آغاز تشكیل هسته‌های مقاومت تا كنون سرداران و قهرمانان زیادی از آنان به شهادت رسیدند. شیخ عزالدین قسام، دكتر رنتیسی، شیخ صلاح شحاده، دكتر فتحی شقاقی، شیخ احمد یاسین و ... را هرگز از یاد نخواهیم برد اما آیا با ترور این مجاهدان خللی در عزم و اراده مقاومت بوجود آمد؟ آیا آن گونه كه صهیونیست‌ها می‌اندیشند با ترور رهبران می‌توان گروه‌های مقاومت را از میان برداشت؟! آیا به شهادت سردار مجاهد«نزار ریان» و «سعید صیام» حماس تسلیم دشمن نژادپرست شد؟! البته توقع نا بجایی است كه رهبران گروه‌های مقاومت بدون رعایت نكات امنیتی در مجامع حضور یابند چون در هر صورت، شهادت هر یك از این دلاوران هزینه‌هایی برای مقاومت دارد!

2ـ تلاش برای توقف موشک‌پرانی حماس به سمت سرزمین اشغالی

یكی از ادعاهای دائمی دشمن صهیونیستی، موشك‌های شلیك شده به شهرك‌های صهیونیست نشین است كه تبلیغ فراوانی را روی این موضوع متمركز كرده بودند و متأسفانه رئیس‌جمهور جدید و بی‌تجربه‌ی آمریكا نیز این ادعا را احمقانه تكرار می‌كند در حالیكه این موشك‌ها كاملا دست‌ساز بوده و نهایت طول آنها 2 متر می‌باشد كه حداكثر برد 50 كیلومتری را تجربه كرده و از ابتدای شلیك این موشك‌ها تا به حال تنها حدود 40 نفر را كشته‌اند و در حقیقت وسیله‌ی آتش‌بازی می‌باشند لكن دنیاپرستان صهیونیست طاقت كوچك‌ترین تهدید علیه جان بی‌ارزش خود را ندارند در حالیكه در غزه مردم زیر باران آتش و گلوله سرافرازانه زندگی می‌كنند!

پس از پایان جنگ رژیم صهیونیستی نه تنها نتوانست این حملات را متوقف كند بلكه در شناسایی و انهدام كارگاه‌های ساخت این موشك‌ها و حتی تشخیص محل شلیك آنها ناكام ماند.

 

3ـ آزاد نمودن سرباز صهیونیستی كه در دستان پرقدرت حماس اسیر می‌باشد.

ارتش بی‌رحم صهیونیست نه تنها موفق به آزاد كردن سرباز خود نشد بلكه 3 سرباز و افسر دیگر این رژیم نیز در روز اول حمله‌ی زمینی به اسارت نیروهای مقاومت درآمدند. لازم به ذكر است كه دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی رژیم اسرائیل كماكان از شناسایی محل اختفای سرباز اسیر خود عاجزند.

4ـ احیای وجهه مخدوش این رژیم در افكار عمومی جهان و شهرك‌نشینان صهیونیست

اعتراضات گسترده و بی سابقه‌ی مردم جهان علیه جنایت‌های رژیم اشغال‌گر قدس و اقدام برخی كشورها در قطع روابط سیاسی و اقتصادی با این رژیم شكست بزرگی را برای این رژیم رقم زد. اعلام انزجار عمومی از این رژیم و راهپیمایی های متعدد علیه جنایات اسرائیل در نوار غزه همراه با قطع روابط تجاری و سیاسی برخی كشورها با این رژیم و تحریم كالاهای صهیونیستی ضربه‌ای بزرگ بر پیكر زخمی و پوسیده این گروه غاصب بود!

 

5ـ اشغال كامل فلسطین و یا به قدرت رساندن جنبش طرفدار اسرائیل یعنی فتح

با حمله حماس به دفاتر فتح، اسنادی به دست آمد كه حكایت از وابستگی فتح به دشمن و جاسوسی این جنبش به نفع تل‌آویو داشت و همین امر موجب تنفر ساكنان نوار غزه و كرانه باختری از سران فتح شد اما در این جنگ مردم سرزمین‌های اشغالی به خوبی دیدند كه اسرائیل تنها با حماس و جهاد اسلامی مشكل دارد و فتح را سدی در برابر امیال توسعه‌طلبانه خود نمی‌بیند. به لطف پروردگار دولت حماس همچنان پایدار است و در برابر اشغال كامل فلسطین ایستادگی می‌كند.

 

6ـ پیدا كردن راه حلی برای برون رفت از بحران‌های داخلی اسرائیل با استفاده از فرافكنی

رسوایی دولت اولمرت جنایتكار و استعفای وی و عدم توانایی لیونیِ سنگدل در تشكیل دولت، در كنار بحران‌های مالی این رژیم نامشروع و ناتوانی دولتمردان تل‌آویو در جذب شهروندان یهودی بحرانی سخت را در این رژیم پدید آورده است و به نظر استراتژیست‌های صهیونیست تنها راه مقابله با این بحران‌ها وجود دشمنی خارجی است كه بتوان با بهره‌برداری تبلیغاتی از وجود این دشمن، اتحادی در داخل بوجود آورد و بر مشكلات عدیده‌ی داخلی سرپوش نهاد!

 

با توجه به موارد فوق واضح است كه رژیم جنایتكار صهیونیست به اهداف خود دست نیافته است و نهایتا بحرانی دیگر به مشكلات این رژیم افزوده شده است.

 

بررسی توان نظامی و اقتصادی طرفین جنگ و حامیان سیاسی و تبلیغاتی آنها

در خصوص توان نظامی و اقتصادی دولت حماس و رژیم صهیونیستی نیز ناگفته پیداست كه سلاح‌های پیشرفته‌ی اسرائیل و جنگنده‌ها و تانك‌های بی‌شمار این رژیم غاصب هرگز قابل مقایسه با سلاح‌های سبك نمی‌باشد. بمباران بی‌امان غزه، رفح، خان یونس، جبالیا، بیت حانون و ... توسط توپخانه و جنگنده-بمب افكن‌های اسرائیل با حجم آتش 53 گرم ماده‌ی منفجره برای هر متر مربع بسیار مخرب‌تر و كشنده‌تر از موشك‌های دست‌ساز حماس بود. هر بیننده‌ای با دیدن چنین آماری در ابتدا تردید نخواهد كرد كه حجم برتر آتشباری موجب پیروزی جناح مجهز تر شده است اما واقعیت آن است كه مجاهدان مقاومت و مردم بی‌دفاع غزه هرگز تسلیم این دشمن تا دندان مسلح نشده‌اند. آیا می‌توان چنین مهاجم متخاصم مجهزی را پیروز دانست؟! آیا با علم به توان نظامی طرفین، می‌توان آمار كشته‌های طرفین را ملاك پیروزی دانست؟! به خاطر داشته باشید كه از میان بیش از 1400 شهید در نوار غزه، تنها 45 تن از نیروهای حماس بودند كه حدود 10 نفر از این شهدا از نیروهای پلیس بودند كه در روز اول هجوم صهیونیست‌ها به فیض شهادت رسیده بودند در حالیكه اسرائیل از بیان تعداد كشته‌ها و مجروحین خود كه همگی نظامی بودند خودداری می‌كرد ولی بر اساس آمارهای غیر رسمی بیش از 20 سرباز و افسر صهیونیست با دستان پرتوان مبارزان فلسطینی راهی جهنم شدند كه تصویر برخی از این كشته‌ها در رسانه‌ها پخش شد!

البته می‌توان ادعا كرد كه همه‌ی كشته‌ها از حماس هستند چون حماس چیزی جز «حركت مقاومت اسلامی» مردم فلسطین نیست و بدون تردید اكثریت قریب به اتفاق مردم نوار غزه حامی عضو مقاومت هستند! برای جلوگیری از خجلت بیشتر متجاوزان صهیونیست و حامیان داخلی و خارجی آنها از ذكر آمار كودكان، زنان، خبرنگاران و تیم‌های پزشكی كشته شده و نیز آمار مجروحین صرف‌نظر می‌گردد!!!

از سوی دیگر محاصره‌ی چند ماهه غزه و بستن تمامی گذرگاه‌ها توان اقتصادی ناچیز ساكنان نوار غزه را شدیدا به تحلیل برده بود در حالی كه اسرائیل با پشتوانه حمایت‌های بی‌دریغ شركت‌های صهیونیستی و دولت‌های فاسد اروپایی و آمریكا و حتی برخی سران اعراب خیانتكار در منطقه هیچ‌گونه كمبود مالی احساس نمی‌كرد و مغرور و سرمست از تمكن مالی و تسلیحاتی و دلگرم به پشتوانه‌ی سیاسی آمریكا و اروپا و با اطمینان به سكوت و سازش عربستان و مصر كمر به نابودی حماس بسته بود! سكوت مجامع بین المللی، بی‌اعتنایی شورای امنیت و سانسور شدید خبری وقایع غزه و ارسال وقیحانه سلاح از آمریكا به سرزمین‌های اشغالی همه‌ی شرایط را برای پیروزی اسرائیل فراهم كرده بود اما مقاومت مردم غزه و پایمردی مقاومت اسلامی به همراه حمایت‌های مردم آزادی‌خواه و مسلمانان غیور جهان سرنوشت دیگری را برای این جنگ نابرابر رقم زد و در كمال ناباوری ابرقدرت‌های دنیا، حكام صهیونیست مجبور به عقب‌نشینی و آتش‌بس یكطرفه شدند!

البته دلایل دیگری نیز برای اثبات پیروزی حماس می‌توان برشمرد كه فعلا بیان آنها ضروری نیست. به عنوان مثال یكی از این دلایل، شكست اطلاعاتی رژیم كودك‌كش و عدم اطلاع دقیق از توان مقاومت است چرا كه وزیر خارجه این رژیم ادعا كرده بود كه بر اساس برآوردهای دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی می‌توان حماس را ظرف سه یا چهار روز نابود كرد در حالی‌كه پس از 22 روز نبرد سنگین نتواستند مقرهای حماس را شناسایی و نابود كنند!

در صورت تمایل مخاطبان گرامی «عصر انتظار» در پست‌های بعدی به ذكر دیگر دلایل پیروزی حماس خواهم پرداخت.

در خاتمه ذكر این نكته ضروری است كه اعلام آتش‌بس یك‌جانبه نیز همانطور كه «اسامه حمدان»، نماینده حماس در دمشق بیان داشته، دور زدن تلاش‌های مصر برای دستیابی به توافقی درباره پایان جنگ است و اسرائیل با آتش‌بس یك‌جانبه بیش از هر چیز دیگر به دنبال فرار از مطالبات و دادخواست‌‌‌های نتایج جنگ است.

 

                                                       والسلام علی من اتبع الهدی

                                                        محمد مهدی پوینده


برچسب ها: فلسطین ، شهادت ،

دنبالک ها: همین مطلب در ایران دیپلماسی ،

   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic